سیم کشی خودرو

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. سیم کشی
  4. chevron_right
  5. سیم کشی خودرو

عیب یابی سیم کشی خودرو

سیم کشی خودرو یکی از پیچیده ترین بخش های اتومبیل است که تعمیر آن نیاز به وقت و هزینه بسیار زیادی دارد، همه اتومبیل ها دارای سیستم برق کشی هستند و با استفاده از این سیستم می توانند قطعات و ابزار برقی را به کار بیندازند که رانندگی را برای شما آسان می کند. خودرو برای حرکت کردن نیز به برق نیاز دارد و اگر برق خودرو از کار بیافتد یا دچار ایراد شود خودرو دچار مشکل در حرکت خواهد شد. عیب یابی سیم کشی خودرو کار بسیار پیچیده ای می باشد و نمی توان به راحتی این کار را انجام داد و برای این کار می بایست دور آموزشی برق خودرو را بگذرانید و در این دوره ها به شما آموزش می دهند که با استفاده از ابزار مختلف و امتحان روش های مختلف بتوانید سیم کشی خودرو را عیب یابی کنید و به تعمیر آن بپردازید.
خودروهایی که از آنها به صورت مداوم استفاده می شود بیشتر با مشکل سیم کشی بر میخوردند و این به دلیل فرسودگی سیم ها است و از دلایل دیگری که می توان به آن اشاره کرد گرم شدن سیم ها است که سیم کشی برق خودرو را دچار مشکل میکنند.

دلایل ایرادات سیم کشی خودرو

ایرادات سیم کشی خودرو می تواند دلایل مختلفی داشته باشد که از این دلایل می توان به نوسانات برق اشاره کرد. اگر در خودرویی نوسانات برق مشاهده شود این امر می تواند به سیم کشی خودرو آسیب وارد کند و سیم کشی را دچار خرابی کند.
با خراب شدن یک قسمت از سیم کشی خودرو اتصالی صورت میگیرد و باعث آتش سوزی یا از کار افتادن خودرو می شود. اگر اتصالی در سیم کشی خودرو صورت بگیرد ممکن است که به باتری و دینام آسیب برساند یا حتی قسمت های دیگر خودرو نیز دچار آسیب دیدگی شود.
از دلایل دیگری که می تواند باعث خرابی سیم کشی خودرو شود می توان به خرابی باتری خودرو اشاره کرد.
اگر باتری خودرو دارای خرابی باشد، یعنی اینکه ضعیف باشد و نتواند جریان برق را به خوبی به قطعات برساند می تواند سیم ها را داغ کرده و به آنها آسیب برساند و از همین رو می بایست حتما هر چند وقت یک بار باتری خودرو را عوض کنید. برای عیب یابی سیم کشی خودرو هنگامی که باتری دچار مشکل است می توانید از ابزار های مختلف مانند دیاگ استفاده کنید البته برای اینکه بفهمید باتری دارای مشکل است یا خیر کار بسیار راحتی میباشد و این را در هنگام استارت زدن خودرو هم می توانید بفهمید.

اگر خودروی شما بد استارت میخورد میتواند مشکل از باتری باشد.
این موارد را می توانید در دوره های آموزشی برق خودرو پشت سر بگذارید و بلافاصله بعد از بروز هر مشکلی می توانید متوجه شوید که ایراد از کجا است.
ایرادات سیم کشی همچنین می تواند از دینام باشد، دینام خودرو وظیفه تقویت برق را در اتومبیل دارد و دارای سیم پیچی می باشد. اگر این سیم پیچی دارای مشکل شده باشد می تواند سیم کشی اتومبیل را دچار آسیب دیدگی کند.
برای رفع این مشکل می توانید یک دینام نو بخرید آن را شارژ کنید و سپس با دینام قبلی تعویض کنید.

نحوه عیب یابی سیم کشی اتومبیل

برای عیب یابی سیم کشی خودرو می توانید از ابزار های پیشرفته استفاده کنید که این ابزار ها در همه مکانیکی ها و باتری سازی ها قابل دسترسی نمی باشند و برای این کار می بایست به تعمیرگاه های مجهز رجوع کنید. اما از رایج ترین دستگاه هایی که می توانید با استفاده از آن ایرادات خودرو و ایرادات برقی خودرو را با آن بیابید دستگاه دیاگ است، این دستگاه با استفاده از کابل به کامپیوتر خودرو متصل می شود و می توانید سنسور های قطعات را چک کنید، اگر هر کدام از سنسور ها دچار نوسانات برق باشد دستگاه به شما نمایش می دهد و می توانید آن را برطرف کنید.

از دیگر ابزار هایی که می توان از آن ها برای عیب یابی سیم کشی خودرو استفاده کرد تستر ها هستند.
این دستگاه ها نوسانات برق را در نقاط مختلف اتومبیل تشخیص می دهند و کار با آنها بسیار راحت است و اگر دوره های آموزشی برق خودرو را پشت سر گذاشته باشید می توانید به راحتی از این دستگاه ها استفاده کنید.

نحوه برطرف کردن ایراد سیم کشی خودرو

برای این که بتوانید ایرادات سیم کشی خودرو را برطرف کنید می توانید از یک مکانیک کمک بگیرید. اگر توانستید مشکل را شناسایی کنید می بایست قسمتی از سیم کشی خودرو که دچار مشکل شده است را عوض کنید در غیر این صورت باید تمام سیم کشی را چک کنید که یک کار بسیار پر زحمت و زمان بر می باشد. برای اینکار نیاز به حوصله و دقت بالایی دارید و اگر باز هم نتوانستید ایراد سیم کشی را پیدا کنید باید تمام سیم کشی را تعویض کنید.
با استفاده از ابزار هایی که در اختیار دارید می توانید به راحتی مشکلات سیم کشی خودرو را حل کنید اما اگر نتوانستید این کار را انجام دهید باید بگوییم که مشکل می تواند از یکی از قطعات الکتریکی باشد.

سخن آخر

در نهایت باید بگویم که مشکلات برقی خودرو جزو مشکلات پیچیده می باشند و برای برطرف کردن آن ها می بایت وقت و هزینه بسیاری بگذارید و بهترین راه برای جلوگیری از مشکلات سیم کشی این است که مدام قطعات الکتریکی را چک کنید و در صورت غیر قابل استفاده بودن آنها را تعویض کنید.
حتما هر چند وقت یکبار باتری و دینام خودرو را چک کنید تا در صورت نیاز آنها را تعمیر یا تعویض کنید در غیر این صورت می توانند به سیم کشی خودرو آسیب وارد کنند.
همچنین برای عیب یابی سیم کشی خودرو می توانید از ابزار های مختلفی که امروزه وجود دارند استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست