سرویس های دوره ای – تهران مدرن

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. سرویس های دوره ای
  4. chevron_right
  5. سرویس های دوره ای – تهران مدرن


سرویس های دوره ای خودرو چیست؟ + چک لیست سرویس‌ها

سرویس های دوره ای خودرو یکی از موثرترین راه‌ها در افزایش عمر مفید قطعات و همینطور کاهش هزینه‌های نگهداری به حساب می‌آیند. برخلاف آنچه تصور می‌شود، عدم انجام به موقع سرویس های دوره ای خودرو می‌تواند آسیب‌های فراوانی را برای تمامی بخش‌های خودرو مخصوصا مجموعه فنی به‌همراه داشته باشد.

اگر صاحب یک خودرو هستید، باید بدانید که با نگهداری مناسب می‌توانید عمر ماشین خود را افزایش دهید و از هزینه‌های احتمالی آن جلوگیری کنید؛ به‌همین دلیل است که سرویس دوره‌ ای خودرو به عنوان یک عامل مهمِ پیشگیری از مشکلات محسوب می‌شود، زیرا هدف آن جلوگیری از خرابی‌های احتمالی خودرو است. از همین رو در این مقاله از سری مقالات مجله خودرو همراه مکانیک قصد داریم هر ‌آنچه در مورد سرویس های دوره‌ ای خودرو باید بدانید را برایتان شرح دهیم. لطفا تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

سرویس دوره‌ ای خودرو چیست؟

مطمئنا اگر جزو افرادی باشید که سلامت خودرو برایتان بسیار اهمیت دارد، به خوبی با واژه سرویس های دوره ای خودرو آشنا هستید. سرویس های دوره ای خودرو مجموعه اقداماتی است که برای نگهداری از خودرو ملزم به انجام آن خواهید بود تا در دراز مدت بتوانید تا حد چشمگیری از آسیب‌های وارد شده به خودرو جلوگیری کرده و از سلامت ماشین مطمئن باشید.

اصول اولیه مانند تعویض روغن، چک کردن فشار لاستیک‌ها و انجام کارهای پایه‌ای که بخشی از سرویس های دوره ای ماشین هستند، به شما کمک می‌کنند تا قبل از این‌که خودرو آسیب جدی ببیند، بتوانید از ماشین خود به خوبی مراقبت کنید.

در چرخه عمر خودرو، زمان کافی وجود دارد که به‎‌طور دوره‌ای بتوان وضعیت ماشین را مورد بررسی قرار داد. سرویس های دوره‌ ای که به عنوان «تعمیر و نگهداری مبتنی بر زمان» نیز شناخته می‌شود، یک استراتژی کاربردی است که نیاز به نگهداری از خودرو در فواصل زمانی معین را تعیین می‌کند. صرف نظر از این‎که خودرو تا چه میزان از سلامت لازم برخوردار است، بازدید دوره‌ای می‌تواند کاری بسیار مفید باشد.

فواید و معایب سرویس های دوره‌ ای خودرو

از مزایای انجام سرویس های دوره ای خودرو این است که نیاز به کارهای اضافی برای تصمیم‌گیری در مورد سرویس‌دهی را به کلی از بین می‌برد. به این معنا که شما شاید دقیقاً ندانید چه زمانی باید روغن ماشین را عوض کنید و یا این‌که اصلاً نمی‌دانید چرا باید کلیه قسمت‌های مکانیکی خودرو در زمان‌های خاصی چک شود. اگرچه هزینه‌های اولیه سرویس دوره‌ ای ممکن است به نظر زیاد برسد، اما این نوع خدمات از هزینه‌های بلند‌مدت می‌کاهد. استفاده از سرویس‌ های دوره‌ ای ماشین به معنای این است که شما ماشین خود را از نظر سلامت مکانیکی بیمه کرده‌اید. همچنین خدمات دوره‌ای خودرو بیشتر به داده‌های زمانی و تجزیه و تحلیل متکی است.

نکته منفی در سرویس های دوره‌ ای خودرو، انجام فعالیت‌های غیرضروری است؛ تخمین زده می‌شود که تا 30٪ کارهای پیشگیرانه برای سلامت خودرو بیش از نیاز واقعی انجام می‌شود. برخی از نمایندگی‌ها فواصل زمانی سرویس های دوره ای خودرو را کاهش می‌دهند. برای مثال، تست باتری حداکثر برای دو بار در سال، آن هم برای افرادی که به‎‎‌طور مداوم با خودروی خود کار می‌کنند ضروری است؛ اما نمایندگی طرف قرارداد شما ممکن است به جای دو بار در سال، چهار بار در سال را برای بازدید دوره ای تعیین کند. این مقدار بیش از حد مجاز است، و هدف از این کار تنها می‌تواند دریافت هزینه بیشتر از افراد باشد.

چه زمانی باید سرویس های دوره ای خودرو انجام شود؟

برای اینکه بدانید چه زمانی باید سرویس های دوره‌ ای خودرو را انجام دهید، ابتدا باید کتابچه راهنمای خودرو را مطالعه کنید؛ این کتابچه حاوی دستورالعمل‌هایی برای نگهداری صحیح از خودرو و زمان و کیلومتر سرویس های دوره ای خودرو است.

در کتابچه راهنما می‌توانید مواردی مانند زمان تعویض روغن، بررسی فشار باد تایرها، گرمای بیش از حد موتور، تغییر فیلترها، تعویض تسمه‌ها‌ (دینام و تسمه تایم) و موارد دیگر را پیدا کنید. حتی خواهید فهمید که روغن موتور مناسب خودرو شما چه برندی است! دفترچه راهنمای خودرو می‌تواند حاوی مطالب مهمی از نحوه نگهداری و چگونگی کارکرد قسمت‌های مختلف ماشین باشد.

چک لیست سرویس های دوره‌ ای خودرو

حتی اگر موتورهای خودروهای امروزه کمی پیچیده‌تر باشند، لیستی از کارهای ساده‌ای که می‌توانید برای نگهداری از اتومبیل خود انجام دهید، تقریباً مشابه با نیم قرن پیش است. در این باره، چک لیستی از کارهایی که مربوط به سرویس های دوره ای خودرو می‌شوند شامل موارد زیر است:

چک لیست اصلی ایمنی

کمربند ایمنی: میزان کشش و سگک کمربند را بررسی کنید.
چراغ‌های خارجی: لامپ‌ها را در صورت لزوم جایگزین کنید.
ترمز دستی: اطمینان حاصل کنید که می‌تواند وسیله نقلیه را در شیب نگه دارد.
شیشه‌ها و آینه‌ها: سلامت شیشه‌ها و آینه‌ها را بررسی کنید.
برف پاک کن: کارکرد و جنس برف پاکن‌کن را چک کنید.
لاستیک: از میزان سایش و فشار باد تایرها اطمینان حاصل کنید.
بوق: از سالم بودن بوق خودرو اطمینان حاصل کنید.
مایعات: سطح روغن و دمای خنک‌کننده موتور را بررسی کنید.
زاپاس و جک یدکی: نسبت به کامل بودن وسایل زاپاس اطمینان حاصل کنید.

چک لیست مایعات

روغن موتور
مایع خنک‌کننده رادیاتور‌ (آب رادیاتور)
روغن ترمز
روغن کلاچ‌ (اتومبیل دستی)
روغن گیربکس‌ (واسکازین)
روغن دیفرانسیل

چک لیست لاستیک

فشار لاستیک
میزان سایش و خوردگی
تایر یدک‌ (زاپاس)
جک و ابزارهای جانبی

چک لیست چراغ‌ها

چراغ‌های جلو
نشانگرها و چراغ‌های خطر
چراغ ترمز
چراغ‌های معکوس
چراغ‌های پارک و مه‌شکن

سایر موارد کلی برای بررسی چک لیست سرویس های دوره ای خودرو

شلنگ‌های رادیاتور: نشت و ترک خوردگی را بررسی کنید.
فیلتر هوا موتور: تمیز بودن آن را بررسی کنید.
باتری: میزان سلامت باتری و طول عمر را چک کنید.
تسمه‌ها: کلیه تسمه‌های خودرو‌ (تسمه دینام، تسمه تایم و موارد دیگر) نباید خیلی شل، سفت یا اثری از پارگی داشته باشند.
سر و صداهای غیر معمول موتور: هر نوع صدای عجیب از موتور باید بررسی شود.

پنج مثال از سرویس های دوره ای خودرو

در زیر پنج نمونه از چک لیست کارهایی که در سرویس های دوره ای خودرو انجام می‌گیرد آورده شده‌‌است:
بررسی روغن

مایعات و روغن‌ها منبع تغذیه وسیله نقلیه شما هستند. اگر هیچ اطلاعی از زمان تعویض روغن و موارد دیگری که به ماشین شما مربوط می‌شود ندارید، نگران نباشید؛ زیرا تمام اطلاعات در سرویس های دوره ای خودرو ثبت می‌شوند.

بیشتر اتومبیل‌ها از مایعات و روغن‌های زیر استفاده می‌کنند:

روغن موتور
مایع خنک‌کننده رادیاتور (آب رادیاتور)
روغن گیربکس اتوماتیک (واسکازین)
مایع تمیزکننده شیشه جلو
روغن ترمز
روغن کلاچ
روغن هیدرولیک

بررسی لاستیک در بازدیدهای دوره ای خودرو

تنظیم باد تایرهای خودرو باعث افزایش عمر لاستیک‌ها شده و مصرف سوخت را نیز کاهش می‌دهد. اگر هنگام رانندگی احساس می‌کنید که ماشین شما به سمت یک طرف کشیده می‌شود، ممکن است این مورد به میزان فشار باد یا ساییدگی لاستیک مرتبط باشد. یک راه خوب برای افزایش طول عمر و کاهش ساییدگی لاستیک‌ها، عوض کردن جای چرخ‌ها با یکدیگر است. همچنین دستگاه فشارسنج تایر خودرو وسیله‌ی ارزان قیمتی است که می‌توانید آن را خریداری کنید، اما برای تنظیم باد لاستیک باید به تعمیرگاه بروید. با این‎ حال برای اطمینان از مسائل مربوط به تایرها، سرویس دوره‌ای خودرو، شما را از انجام کارهای بالا معاف می‌کند

بررسی چراغ‌ها

کلیه چراغ‌های جلو، عقب و جانبی (چراغ راهنما) خودرو باید بررسی شوند، زیرا امنیت خودرو در شب از اهمیت بالایی برخوردار است. کم‌سو بودن یا خاموشی برخی از چراغ‌های اتومبیل می‌تواند موقعیت ماشین و سرنشینان را به خطر بیندازد. سرویس دوره ای براساس پارامترهایی تعیین می‌شود که کلیه نیازهای تعمیر و نگهداری خودرو در زمان‌های مشخص را پوشش می‌دهد. به این معنا که سرویس دوره‌ای به شما می‌گوید که چه زمانی نیاز به بررسی و تعویض چراغ‌های خودرو است.

بررسی فیلتر هوا موتور

از فیلتر هوا به عنوان ریه‌های ماشین نام برده می‌شود. اگر فیلتر هوا پُر از گرد و غبار باشد، باعث می‌شود هوای کثیف وارد موتور خودرو شود، که نتیجه آن کاهش عملکرد بهینه موتور خواهد بود. دفترچه راهنمای خودرو به شما خواهد گفت که چه زمانی نیاز به تعویض فیلتر هوا دارید. اما هر چه قدر بیشتر در جاده‌های خاکی و پُر از گرد و غبار رانندگی کنید، باید زودتر فیلتر هوا را تعویض کنید. در هر صورت، سرویس دوره‌ای خودرو بر طبق زمان و میزان استفاده شما از ماشین، زمان‌هایی را در سال برای تعویض فیلتر هوا تعیین می‌کند.

بررسی باتری

بررسی باتری بسیار مهم است، زیرا سیستم برقی خودرو وابسته به باتری است. استفاده نادرست از وسیله نقلیه می‌تواند منجر به تخلیه سریع باتری شود، بنابراین همیشه باتری ماشین خود را بارها و بارها چک کنید. بازدید دوره‌ای خدمات بسیاری را در اختیار شما قرار می‌دهد، برای مثال، در زمان‌های مشخص‌ (دو یا سه بار در سال) به نمایندگی‌ها مراجعه می‌کنید و تعمیرکاران با استفاده از دستگاه مخصوص، سلامت باتری شما‌ (از نظر ولتاژ و طول عمر باقی مانده) را مورد بررسی قرار می‌دهند.

نکته: بررسی قسمت‌های مختلف خودرو برحسب میزان استفاده‌ (کیلومتر طی شده) است. اگر ماشین شما در بیشتر روزهای ماه در پارکینگ قرار دارد، سرویس دوره‌ای اتومبیل ممکن است به درد شما نخورد.

جمع‌بندی بررسی سرویس دوره‌ای خودرو

می‌خواهید خودروی شما بدون نقص کار کند و در آینده برای تعمیر و نگهداری از آن کمتر هزینه کنید؟ تعمیر و نگهداری منظم از اتومبیل ضمن اطمینان از حفظ ارزش فروش آن، به بهینه‌سازی عملکرد، اطمینان از ایمنی و دوام خودرو کمک می‌کند.

برای استفاده حداکثری از پتانسیل خودروی خود، سعی کنید برنامه‌ای ترتیب دهید تا به‌طور منظم از ماشین شما نگهداری شود. اگر از این کار اجتناب کنید، ممکن است با توجه به خسارت‌های ناگهانی، هزینه‌های تحمیل شده بسیار بالا باشند.

برخورداری از خدماتی مانند سرویس دوره‌ای خودرو می‌تواند به عنوان یک راه پیشگیرانه عمل کند. تنها کاری که شما باید انجام دهید این است که در زمان‌های تعیین شده، ماشین خود را به معتبر ترین تعمیرگاه (تهران مدرن شرق تهران ) ببرید تا بازدید های دوره ای خودرو را انجام دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست