دیاگ تخصصی انواع خودرو

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. مجله تعمیرگاه
  4. chevron_right
  5. دیاگ تخصصی انواع خودرو

دیاگ چیست و چه کاربردی دارد؟

دیاگ چیست: امروزه یکی از پر کاربرد ترین دستگاه هایی که در صنعت ماشین سازی و تعمیرات ماشین از آن استفاده می شود و تقریبا همه مکانیک ها به آن احتیاج دارند، دستگاه دیاگ است. دیاگ خودرو یک دستگاه ساده برای عیب یابی ماشین است که به افراد، مخصوصا تعمیر کار ها کمک می کند تا بتوانند، خیلی سریع عیب یک ماشین را پیدا کرده و آن را برطرف کنند. امروزه، حتی رانندگان معمولی نیز از این دستگاه استفاده می کنند و ممکن است ه آن نیاز داشته باشند. به وسیله آن می توانند مشکل ماشین خود را متوجه شوند و از این طریق یا خودشان مشکل ماشین را حل می کنند یا مشکل را به طور کامل برای تعمیر کار توضیح دهند تا بتواند به راحتی مشکل را برطرف کند. در ادامه این مقاله در تهران مدرن، قصد داریم تا به طور کامل درباره اینکه دیاگ چیست، ویژگی ها، کاربرد ها و موضوعات دیگر درباره این وسیله پر کاربرد صحبت کنیم.

تاریخچه دیاگ خودرو

دستگاه دیاگ برای اولین بار چگونه به وجود آمد؟: دیاگ خودرو برای اولین بار در دهه 80 میلادی وارد صنعت اتومبیل شدند. در اصل، ابتدا دیاگ، یک استاندارد بود، تعداد زیادی کد که برای هر مشکل در یک ماشین، طراحی شد. بعد از آن دستگاه آن طراحی شد و در حال حاضر، همه شرکت ها و کارخانه های خودروسازی موظف هستند که سیستم ماشین خود را بر اساس یک استاندارد خاص درست کنند تا همه دیاگ را روی آنها کار بکند. دستگاه دیاگ به تک تک اجزای حیاتی ماشین مانند گیربکس، موتور، ترمز ها، خنک کننده ها و قطعات برقی ماشین متصل می شود و در صورتی که قطعه ای کارکرد مناسب خود را ارائه ندهد؛ دیاگ کدی را در نمایشگر به شخص نشان می دهد و شما با دانستن کد های دیاگ، می توانید مشکل ماشین و خودرو را متوجه شوید.

انواع اطلاعات دریافتی از دیاگ

کد های تشخیص عیب سیستم انژکتوری

در ادامه مقاله دیاگ چیست، به این موضوع اشاره می کنیم که: کد های تشخیص عیوب انژکتوری یا الکتریکی برخی از کد ها هستند که در سیستم انژکتوری موتور مثل سنسور ها، انژکتور ها یا سایر عملگر ها بوجود می آیند و ECU خودرو آنها را تشخیص می دهد. این کد ها در حافظه ECU ماشین ذخیره شده و دستگاه دیاگ خودرو اطلاعات را از روی این حافظه بر می دارد تا از آن استفاده شود.

کد های عملکردی موتور

کد های عملکردی موتوری نیز کد هایی هستند که اطلاعات و پارامتر های کاملی مربوط به موتور خودرو را به شما ارائه می دهند. این پارامتر ها عبارت اند از: سرعت موتور – دمای هوا – دمای آب – آوانس جرقه – مقدار سوخت – برخی اطلاعات دیگر درباره موتور ماشین.

دسته دوم کد ها یعنی کد های عملکردی موتوری نوع خاصی از کد هستند که به ECU می روند و شما با نگاه به این کد ها متوجه می شوید که موتور ماشین شما مشکل دارد.

تهران مدرن

دیاگ خودرو چه کاربردی دارند؟

خواندن کد های خطا در ماشین و نشان دادن مشکل ماشین
خواندن مقدار لحظه ای سنسور ها (پارامتر ها)
انجام تغییر در تظیمان یونیک کنترل
فعال سازی برخی از عملگر ها

دستگاه دیاگ چگونه کار می کند؟

دیاگ خودرو چیست و چگونه کار می کند: دیاگ برای پیدا کردن مشکلات خودرو باید به درگاهی به نام OBD متصل شوند که این درگاه‌ها در خودرو ها متفاوت هستند، این درگاه ها در مکان های مختلفی مانند زیر کاپوت و زیر داشبورد قرار دارند. او بی دی ها در سال‌های قبل از ۱۹۹۶ پورت مخصوص خود را داشتند و تنها با استفاده از پورت مخصوص خود قابل اتصال بود اما با گذشت زمان بیشتر خودروها به نسخه ۲ OBD ها مجهز شدند که به هر دستگاهی قابل اتصال بود،بنابر این اتصال دستگاه های دیاگ با درگاه OBD ورژن 2 به ماشین های مختلف بسیار آسان تر گشت.

دستگاه دیاگ پس از اتصال به پورت او بی دی شروع به خواندن کدهای کامپیوتر خودرو می‌کنند و اطلاعات را با استفاده از وای فای یا بلوتوث به کامپیوتر یا موبایل می فرستند، برای اینکه بتوان این کد‌ها را قابل خواندن کرد باید نرم افزارهای مخصوص به آن را روی گوشی موبایل و یا کامپیوتر نصب کرد با استفاده از این نرم افزار‌ها کد‌های دریافتی از خودرو قابل شناسایی و خواندن است. بنابر این به دلیل سخت و پیچیده بودن روش تبدیل این کدها عموما از دستگاه های دیاگ ساخته شده برای این کار استفاده می شود که در داخل این دستگاه ها عملیات مربوط به تبدیل کدها و خوانش اطلاعات و تبدیل آن به نتایج قابل مشاهده انجام می گیرد.

چند نوع دیاگ خودرو داریم و کدام نوع آن بهتر است؟

۱) دیاگ های شرکتی

دسته اول دیاگ ها، دیاگ های شرکتی هستند. هر شرکت اتومبیل سازی، می تواند یک دیاگ خاص برای خود طراحی کند که طبق استاندارد های جهانی کار کند، ولی از آنجایی که دستگاه دیاگ شرکتی، توسط خود شرکت ساخته شده است، طبیعتا بالاترین سازگاری با ماشین را خواهد داشت و نسبت به بقیه دیاگ ها خیلی برای ماشین بهتر است.

به عنوان مثال برای دیاگ های شرکتی، دیاگ GDS دیاگ مخصوص و شرکتی هیوندای و کیا می باشد. این دستگاه بالا ترین سازگاری با ماشین های هیوندای و کیا را دار د و بهترین دقت در تشخیص مشکلات این دو مدل ماشین، به این دیاگ اختصاص دارد.
دیاگ شرکتی هیوندای و کیا GDS
۲) دیاگ های مولتی برند

دسته دوم از دیاگ ها، دیاگ های مولتی برند هستند که بیشتر از دیاگ خودرو شرکتی برای افراد و مخصوصا تعمیر کار ها و مکانیک ها کاربرد دارند. این نوع از دستگاه ها توسط شرکت های خاصی و بر طبق استاندارد های جهانی تولید می شوند. این نوع از دیاگ ها با تمامی ماشین ها سازگاری مناسب را دارند و شما می توانید از آنها برای عیب یابی تمام ماشین ها استفاده کنید.

یکی از بهترین مدل های دیاگ های مولتی برند، دیاگ G-Scan است. این دیاگ سازگاری بالایی با بسیاری از ماشین ها دارد و عیب یابی را تقریبا بی نقص انجام می دهد.
دیاگ مولتی برند G-Scan

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست