تشخیص رنگ

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. تشخیص رنگ
  4. chevron_right
  5. تشخیص رنگ

کارشناسی رنگ خودرو؛ 0 تا 100 ابزار و روش‌های تشخیص رنگ خودرو

احتمالاً برای بسیاری از شما پیش آمده است که در زمان فروش خودرویی که به‌صورت دست‌دوم خریده‌اید، درگیر موضوع تشخیص رنگ خودرو شده باشید که طبیعتاً در صورت وجود لکه رنگ، تأثیر زیادی در افت قیمت خودرو داشته است. اولین حسی که در چنین لحظه‌ای داریم، حسی فریب‌خوردگی است و این‌که هنگام خرید این خودرو متضرر شده‌ایم. پس در این زمان، به فکر کارشناسی رنگ خودرو و جبران ضرر خود می‌افتیم.

ناگفته نماند که تشخیص رنگ‌شدگی خودرو، کار چندان ساده‌ای نیست و نیاز به افراد متخصص و ابزار­ها و روش‌های خاص خود دارد. ازآن‌جایی‌که در کشور ما خودرو کالایی سرمایه‌ای محسوب می‌شود و طی سا‌ل‌های گذشته نیز قیمت خودرو به شکل عجیبی سیر صعودی به خود گرفته است، ضرورت و اهمیت کارشناسی رنگ خودرو بیش از هر زمان دیگری موردتوجه قرار دارد. در این مقاله از مجله همراه مکانیک با ما باشید تا درباره تشخیص رنگ خودرو و ابزارها و روش‌های آن بیشتر بدانید و با وظایف اصلی یک کارشناس رنگ خودرو آشنا شوید.

تعریف کارشناسی رنگ خودرو

رنگ فابریک خودر­و که درواقع همان چیزی است که در کارت ماشین ذکر شده است، به‌ مرور زمان و بر اثر عوامل گوناگونی چون تصادف، برخورد با اشیا نوک تیز و… دچار آسیب­ و خط و خش می‌شود. گاهی این ایرادات، آن‌قدر جزئی است که مالکان ترجیح می‌­دهند آن را به حال خود رها کنند. این موارد هنگام فروش نیز به‌راحتی توسط خریدار قابل‌رؤیت است؛ اما زمانی این ایرادات مشکل‌ساز می‌­شود که مالک خودرو بعد از ترمیم و رنگ‌کردن، این موضوع را از دید خریداران مخفی­ کند و برای جلوگیری از کاهش قیمت، توضیحی در این‌ باره به خریدار ن­دهد.

صافکاران و نقاشان حرفه‌ای خودرو، گاهی به‌گونه‌ای ایرادات بدنه خودرو را رفع می‌کنند که به‌هیچ‌عنوان با چشم عادی قابل‌دیدن نیست و تشخیص آن، تنها از عهده افراد خبره برمی‌آید. این‌جا است که کارشناس رنگ خودرو به داد خریداران می‌رسد و با استفاده از روش‌ها و ابزار کاملاً تخصصی، میزان سلامت رنگ خودرو را تائید می‌کند.

ضرورت کارشناسی رنگ برای خرید خودرو

افرادی که سابقه خرید خودرو دست­‌دوم را داشته باشند، یقینا می­دانند که یکی از مراحل انتخاب خودروی کار­کرده مناسب، تشخیص رنگ‌شدگی آن است؛ چراکه ظاهر خودرو، یکی از فاکتورهای تاثیرگذار در بحث قیمت­‌گذاری خودروهای دست­‌دوم به‌حساب می­‌آید. هرگونه لکه یا رنگ‌شدگی خودرو که ناشی از خسارت­‌ها و تصادفات جزئی یا سنگین باشد، بسته به میزان و محل آن، موجب کاهش قیمت است. بر طبق آمار، حدود 72 درصد خودروهای دست‌دوم حداقل یک ایراد بدنه یا فنی دارند که تشخیص آن‌­ها، تنها از یک کارشناس خودروی متخصص و باتجربه ساخته است. رنگ‌­شدگی، می­‌تواند در قسمت­‌های گلگیر جلو و عقب، صندوق‌عقب، کاپوت یا درب‌­های خودرو باشد؛ البته در این میان، رنگ‌شدگی سقف، ستون و شاسی‌های خودرو، بیشترین افت قیمت را با خود به‌همراه دارد.

همان‌طورکه در بخش قبل گفتیم، برخی فروشندگان برای فروش خودرو به قیمت بالاتر، تمام تلاش خود را می‌کنند تا موضوع رنگ‌شدگی خودرو را از چشم خریدار مخفی نگه دارند. همین موضوع، به‌آسانی ضرورت اهمیت کارشناسی رنگ خودرو را مشخص می‌­کند. هیچ لکه‌گیری و رنگ‌شدگی جزئی، هرچند که با مهارت بسیار هم انجام شده باشد، از نگاه یک کارشناس حرفه‌ای رنگ خودرو، پنهان نمی‌­ماند. همین موضوع، ضرورت استفاده از کارشناسی رنگ خودرو به‌عنوان یکی از ارکان اصلی معاملات خودروی دست‌دوم را نشان می‌دهد.

ابزار تشخیص رنگ خودرو

قلم تشخیص رنگ خودرو

رنگ‌شدگی خودرو اگر بی‌دقت و بی‌کیفیت یا اصطلاحاً پوست پرتغالی انجام شده باشد، با چشم قابل‌تشخیص است. هم‌چنین مواردی مانند پریدگی یا پوسته‌شدن رنگ، بی‌احتیاطی و پاشیدگی رنگ به قسمت‌هایی که نباید رنگی باشند، تغییر رنگ مات برخی قسمت‌ها نسبت به رنگ متالیک بدنه و به‌جاماندن رد و اثر سنباده نیز اصولاً با چشم قابل‌رؤیت است؛ اما با پیشرفت‌های چشم‌گیری که در بحث صاف­کاری و نقاشی خودرو اتفاق افتاده است، درصورتی‌که مهارت نیز چاشنی آن باشد، تشخیص قسمت‌های رنگ‌شده، عملاً با چشم امکان‌پذیر نیست؛ به‌خصوص در شرایطی که سطح رنگ‌شدگی زیاد نباشد.

درکل، ابزارهای تخصصی تشخیص رنگ خودرو، به دودسته مغناطیسی و دیجیتال تقسیم می‌­شوند:

ابزار­های­ مغناطیسی

ابزار­ مغناطیسی تشخیص رنگ خودرو، شبیه قلمی است که از یک خط‌کش آهن‌ربایی و یک فنر تشکیل شده است. با حرکت‌دادن این ابزار بر روی سطح خودرو، در قسمت‌های رنگ‌شده به دلیل افزایش ضخامت رنگ، شاهد قدرت جذب کمتری هستیم. هرچه ضخامت رنگ کمتر باشد، نیروی مغناطیسی بیشتر است و درجه روی قلم نیز عدد کوچک‌­تری را نشان می‌دهد و بالعکس.

ابزار تست رنگ دیجیتال

دستگاه‌های دیجیتالی تشخیص رنگ، ابزار­های مدرن‌تری هستند که به کمک کارشناسان خودرو آمده‌­اند. این ابزار­های کوچک اما قابل‌اعتماد، درواقع نوعی ضخامت‌سنج دیجیتالی رنگ هستند که قابلیت تشخیص، اندازه‌گیری و نمایش ضخامت لایه‌های رنگ بدنه تا دقت یک‌هزارم میلی‌متر (میکرون) را دارند. دستگاه تشخیص رنگ دیجیتال، یکی از دقیق‌ترین و قابل‌اطمینان‌ترین ابزار و روش‌ها در کارشناسی رنگ بدنه خودرو هستند که قابلیت سنجش ضخامت و کیفیت رنگ بدنه خودرو را با استفاده از امواج الکترومغناطیس یا فراصوت دارند. با قراردادن این ابزارهای کوچک بر روی بدنه خودرو، می‌­توان عدد مربوط به میزان ضخامت رنگ را روی نمایش‌گر آن‌ها مشاهده کرد. مقایسه اعداد به‌دست‌آمده از نواحی مختلف خودرو، می‌تواند قسمت‌های رنگ‌شده را به‌آسانی مشخص کند.

کارشناسی رنگ خودرو با همراه مکانیک

به دلیل این‌­که کارشناسی رنگ خودرو بخشی از خدمات کارشناسی خودرو است، هزینه آن برحسب نوع خودرو، سال تولید و شرایط بازار تعیین می‌شود. شما می‌توانید هزینه کارشناسی خودروی مورد­نظر خود را در بخش درخواست کارشناسی خودرو مشاهده کنید. درخواست شما با انتخاب زمان کارشناسی در سیستم ثبت می‌شود و مشاوران همراه مکانیک در سریع‌­ترین زمان ممکن، برای هماهنگی بیشتر با شما تماس خواهند گرفت. در ادامه می‌توانید مزایای کارشناسی خودرو با همراه مکانیک را نیز ببینید:

چرا از سرویس کارشناسی خودرو همراه مکانیک استفاده کنیم؟

همراه مکانیک با بیش از 7 سال تجربه در زمینه کارشناسی خودرو و انجام بیش از 200هزار کارشناسی در محل می‌تواند بهترین کیفیت سرویس را در اختیار شما قرار دهد که جزییات آن را می‌توانید ویژگی‌های این سرویس به اختصار عبارتند از:

اعزام کارشناس متخصص برای خودروهای مختلف در کمتر از 30 دقیقه
بررسی 0 تا 100 تخصصی رنگ، بدنه، فنی، میزان کارکرد، آپشن‌ها و انجام تست رانندگی
قیمت‌گذاری دقیق بر روی خودروهای کارشناسی شده
ارائه گزارش مکتوب و آنلاین کارشناسی
ضمانت پرداخت خسارت تا 10 برابر هزینه پرداخت شده

ضمنا می‌توانید هرگونه سوال و پیشنهاد خود را با ما از طریق شماره تلفن 09124064697 در میان بگذارید.

سوالات متداول کارشناسی رنگ خودرو

کارشناسی رنگ خودرو چیست؟

یکی از مهم‌ترین مراحل کارشناسی خودرو، تشخیص رنگ آن است. طی این فرآیند کارشناس باید تمام نقاط خودرو را از نظر رنگ شدگی با چشم و دیگر ابزارها مثل ابزار تست ضخامت رنگ مورد بررسی قرار دهد تا هرگونه لکه رنگ را شناسایی کرده و بتواند افت دقیق قیمت خودرو را اندازه‌گیری کند.

چرا باید از کارشناس رنگ در زمان خرید خودرو دست دوم کمک بگیریم؟

طبق آمار همراه مکانیک از تجربه کارشناسی بیش از 200هزار خودرو، حدود 72% خودروهای کارکرده موجود در ایران دارای حداقل یک ایراد فنی یا بدنه هستند؛ درنتیجه اگر می‌خواهید از ضرر مالی خود جلوگیری کنید و ارزش واقعی یک خودرو دست دوم را بدانید، باید از یک کارشناس خبره در خرید خودرو کمک بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست