بهترین زمان تعویض روغن موتور خودرو

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. تعویض روغن
  4. chevron_right
  5. بهترین زمان تعویض روغن موتور خودرو

تعویض روغن

تعویض روغن موتور با هدف تامین سلامتی قطعات و افزایش طول عمر اجزای موتور انجام می‌شود. همه خودروها برای حرکت به روغن موتور نیاز دارند. شما باید روغن موتور خودرو خود را در زمان‌های مشخصی بررسی کرده و بهترین زمان تعویض روغن موتور را تشخیص دهید؛ چرا که روغن موتورها تاریخ انقضا دارند و اگر به آن‌ها توجه نداشته باشید ممکن است موتور خودرو شما آسیب جدی ببیند. برای اینکه بتوانید بهترین زمان تعویض روغن موتور را تشخیص دهید، ما در این مقاله تمام جزئیات مورد نیاز را برایتان گرد آورده‌ایم. پس ادامه مقاله را دنبال کنید تا با تعویض به موقع روغن موتور، برای خودرو خود عمری طولانی را به ارمغان بیاورید.

نقش روغن موتور در خودرو

روغن موتور برای عملکرد موتور خودرو حیاتی است و نقش اساسی در سلامت آن ایفا می‌کند. در زیر به برخی از کارکردهای روغن موتور اشاره می‌کنیم:

روانکاری قطعات موتور
کاهش دمای موتور و خنک کردن قطعات
جذب دوده‌های حاصل از احتراق

این موارد تنها برخی از ویژگی‌ها و کارکردهای روغن موتورهای معمولی می‎‌باشد. روغن موتورهای نانو بسیار پیشرفته‌تر از انواع معمولی هستند و به مراتب ویژگی‌های بسیاری را برای موتور شما فراهم می‌کنند. زمان تعویض روغن موتور نانو کمی متفاوت‌تر با سایر روغن موتورها است.

بهترین زمان تعویض روغن موتور

حدود 60 سال پیش که برای اولین بار از روغن موتور استفاده می‌شد هر روغن موتوری باید هر 7000 کیلومتر تعویض می‌شد. زمان تعویض روغن موتور دقیق نبود ولی در حال حاضر تکنولوژی روغن موتورها به قدری پیشرفت کرده که روغن موتورهای امروزی تا 15000 کیلومتر و حتی بیشتر نیز کاربرد دارند. اما باید بدانید این کیلومتر برای شرایط استاندارد تعریف شده است. وقتی شما در یک مسیر صاف و هموار بدون شیب و در هوایی که گرد و غبار نداشته باشد رانندگی کنید. علاوه بر این، سوخت خودروتان از کیفیت خوبی برخوردار بوده و از نظر گرما و سرما در شرایطی استاندارد قرار داشته باشید و فاکتورهای دیگر که اگر آن‌ها را فراهم کنید، در حقیقت در شرایط استاندارد رانندگی کرده‌اید. و در غیر این صورت تشخیص بهترین زمان تعویض روغن موتور اندکی پیچیده‌تر می‌شود.

تامین هر یک از این فاکتورها در عمر مفید روغن موتور و تعیین بهترین زمان تعویض روغن موتور خودرو شما تاثیرگذار می‌باشد. در نتیجه می‌توان گفت تعیین بهترین زمان تعویض روغن موتور، در ایران با توجه به فاکتوهایی که اعلام شد میسر نیست و تا حد زیادی زمان آن به چگونگی رانندگی شما و محیط رانندگی شما مربوط می‌باشد.

نکات مهم در تعویض روغن موتور

همانطور که در مطالب قبل اشاره کردیم، روغن موتور باعث جذب دوده‌های حاصل از احتراق می‌شود؛ بنابراین اگر شما پس از چند ماه مشاهده کردید که روغن موتور خودرو به رنگ سیاه تغییر کرده، این نشانه خوبی می‌باشد که نشان می‌دهد روغن موتور مصرفی شما عملکرد خوبی را ارائه می‌دهد. ولی اگر بعد از چند هزار کیلومتر مشاهده کردید که روغن موتورتان شفاف باقی مانده، باید نگران باشید؛ چرا که ممکن است نتواند دوده را جذب کند و این دوده به بدنه موتور بچسبد که خیلی خطرناک می‌تواند باشد.
مراقب روغن سوزی باشید!

باید توجه داشته باشید که در کل خودرو می‌تواند 3 نوع دود از اگزوز خارج کند، رنگ آبی، سیاه و یا سفید. اگر مشاهده کردید که خودروتان دودی به رنگ آبی از اگزوز بیرون می‌دهد، باید بدانید که این رنگ به‌خاطر روغن سوزی می‌باشد که باید بررسی کنید که چه چیزی باعث می‌شود همچین پدیده‌ای رخ بدهد. دود سیاه نیز به این معنی است که توازن مقدار بنزین و هوایی که به داخل سیلندر هدایت می‌شوند، به هم خورده و دود سفید رنگ نیز به‌خاطر وجود آب می‌باشد. شاید بتوان گفت که بهترین زمان تعویض روغن موتور شما فرا رسیده و همه این اختلالات را باید بررسی کنید تا از روغن سوزی و دیگر عوامل جلوگیری کنید.

نکته بعدی در مورد مکان روغن موتور می‌باشد که با نام کارتر شناخته می‌شود. کارتر یک باک بزرگی است که در زیر موتور تعبیه شده و روغن موتور در داخل آن قرار دارد. در زیر کارتر نیز محفظه‌ای وجود دارد که می‌توانید برای خالی کردن روغن موتور از آن استفاده کنید.

عوامل موثر در تعویض روغن موتور

برای تعویض روغن موتور علاوه‌بر اینکه باید به کیلومتر طی شده ماشین توجه داشته باشید، باید محدوده زمانی مناسب را هم برای تعویض آن در نظر داشته باشید. چرا که به مرور زمان و حرکت روغن موتور در موتور خودرو، روغن خاصیت خود را از دست می‌دهد؛ به طوری که ویسکوزیته آن از بین می‌رود و چسبناکی آن کم‌تر می‌شود. پس زمان تعویض روغن موتور بسیار مهم است.

در دنیای امروزی با پیشرفت تکنولوژی روغن موتورهایی تولید می‌شود که حاوی نانو افزودنی‌ها هستند. این نانو افزودنی‌ها در برابر از بین رفتن خاصیت روغن موتور مقاومت می‌کنند و با حفظ خاصیت روغن موتور، زمان تعویض آن را به تاخیر می‌اندازند. نمونه‌ای بارز از این نوع روغن موتورها، روغن موتورهای پارانوکس می‌باشند که توسط شرکت پترونام سهند با پیشرفته‌ترین تکنولوژی‌های موجود تولید می‌شود و در حال حاضر در بین بهترین روغن موتورهای جهان و در صدر لیست روغن موتورهای خاورمیانه قرار دارد.

طریقه مصرف روغن موتور پارانوکس

برای تعویض روغن موتورهای معمولی ابتدا روغن مصرف شده را از موتور خالی می‌کنند و سپس روغن موتور جدید را می‌ریزند. شاید چنین فکر کنید که روغن موتورهای پارانوکس هم مانند روغن موتورهای معمولی تعویض می‌شوند. در حالی که تعویض روغن موتورهای پارانوکس این چنین نیست و برای این روغن موتورها دستورالعمل تعویض متفاوتی وجود دارد که باید قبل از استفاده حتما با آن آشنا شوید. روغن موتورهای پارانوکس دارای نانو افزودنی‌ هستند که باید قبل از مصرف به طور کامل قوطی حاوی روغن را تکان دهید تا مواد ته نشین شده دوباره بالا بیایند و کارایی لازم را داشته باشند.

حال می‌توانید آن را داخل موتور بریزید. همانطور که گفته شد بعد از اینکه 12000 کیلومتر این روغن موتور داخل موتور خودروتان مصرف شد، در بهترین زمان تعویض روغن موتور باید ابتدا موتور را به طور کامل شستشو دهید. شستشو دادن موتور با روش‌هایی همچون استفاده از مکمل‌های جرم‌گیر و فلاش کردن موتور صورت می‌گیرد. پس از آنکه موتور را به خوبی شستشو دادید، می‌توانید دوباره روغن موتور پارانوکس را داخل موتور بریزید

تعویض روغن موتور در زمان مناسب، تضمین سلامت موتور

پس دریافتید که کیلومتری که موقع تعویض روغن موتور بیان می‌شود برای شرایط استاندارد تعریف شده و توصیه ما این است که بهتر است اگر در شهرهای ایران زندگی می‌کنید حتما زودتر از کیلومتر استاندارد، روغن موتور خود را تعویض کنید تا سلامت موتور را تضمین کنید. چرا که در برخی مواقع ممکن است شما در شرایط استانداردی رانندگی نکنید، در این صورت است که درمی‌یابید که نمی‌توان برای تعیین بهترین زمان تعویض روغن موتور فرمول مشخصی را اعلام کرد و فاکتورهایی از جمله وجود گرد و غبار در هوا، کیفیت بالای سوخت، گرمی یا سردی هوا و ترافیک، همه این‌ها می‌توانند کیلومتر اعلامی را کاهش دهند. در حقیقت شما باید خودتان بررسی کنید که چند درصد زودتر از کیلومتر اعلام شده لازم است که به تعویض روغن موتور خود اقدام کنید. همچنین برای آشنایی بیشتر با محصولات شرکت پترونام سهند و روغن موتورهای نانو تولید شده در این شرکت، می‌توانید به بخش تماس با تهران مدرن شرق تهران مراجعه کنید.

آیا تعویض روغن موتور سخت است؟

برخی از افراد، این تصور اشتباه را دارند که تعویض روغن موتور دشوار است. اما شما می‌توانید با در اختیار داشتن امکانات مورد نیاز، روغن موتور خودروی خود را در نیم ساعت الی یک ساعت تعویض کنید. ولی بهتر است از یک کارشناس کمک بگیرید.

برای تعویض روغن موتور به چه امکاناتی نیاز داریم؟

امکانات مورد نیاز برای تعویض روغن موتور خودرو عبارت است از دستکش، آچار فیلتر روغن، فیلتر روغن نو، ظرف برای تخلیه روغن، جک، قیف، واشر.

روغن موتور را باید چه زمانی تعویض کنیم؟

به صورت کلی عمر مفید روغن موتور 4000 الی 20000 کیلومتر است و کاملا به کیفیت روغن موتور بستگی دارد. توصیه می‌شود روغن موتور خودروی خود را در اتمام هر فصل تعویض کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست